Čeprav gre za super kombinacijo bananinega biskvita, karamele in čokolade, tole vsekakor ni sladica za trenutne vroče poletne dni. Tudi sama sem jo naredila že pred časom in je bila zelo pohvaljena. V tej vročini prija sicer kaj bolj osvežujočega, zato jo mogoče prihranite za zgodnje jesenske dni ali pa počakajte na kakšen hladnejši poleten deževen dan, potem pa jo definitivno piporočam. Delim pa jo v vsakem primeru že sedaj. Biskvit je izrazito bananin, zato ga karamelna krema (lahko bi bila pa tudi čokoladna) super dopolnjuje.
Biskvit
Potrebujemo:
3 - 4 banane
3 - 4 banane
2 čajni žlički limoninega soka
420 g moke
6 g sode bikarbone
ščep soli
180 g masla ali 280 ml olja
425 g sladkorja
3 jajca
2 čajni žlički vanilijevega ekstrakta
360 ml pinjenca
Količina iz recepta zadošča za 23 x 34 cm pravokoten pekač, 3 biskvite premera 16 cm, 2 biskvita premera 20 cm ali 1 biskvit premera 26 cm.
Glede na to, da recept navaja, da se lahko biskvit pripravi z maslom ali oljem, sem istočasno naredila dva biskvita in v vsakem uporabila drugo maščobo. V eni skledi z vilicami zmečkamo banane skupaj z limoninim sokom. V drugi skledi zmešamo moko, sodo bikarbono in sol. V tretji večji posodi zmešamo zmehčano maslo in sladkor, dokler ni sladkor popolnoma inkorporiran in postane mešanica bolj puhasta. Če uporabljamo olje, mešamo sladkor in olje 2 minuti.
Eno po eno dodamo jajce, na koncu pa vmešamo še vanilijev ekstrakt. Mešanici izmenoma dodajamo pinjenec in moko, dokler ni oboje vmešano in nazadnje dodamo še bananino mešanico.
Zgoraj mešanica z oljem, spodaj z maslom |
Zgoraj mešanica z oljem, spodaj z maslom |
Zgoraj maslen biskvit, spodaj z oljem |
Krema
Zraven sem se tokrat odločila uporabiti karamelno kremo, ker mi je mami iz Avstrije prinesla zanimivo že pripravljeno kremo, ki je terjala preizkus.
Karamelna krema:
150 g karamelne kreme (oz. prilagodite glede na okus; če gre za domačo karamelo verjetno malo manj, saj uporabljena krema ni bila ekstremno močna)
100 ml sladke smetane
200 g mascarpone
Sladko smetano stepemo, dodamo mascarpone in nazadnje karamelo, dokler ni vse skupaj dobro zmešano.
Za dekoracijo sem tokrat želela preizkusiti plisiranje ali naborke ali angl. pleats. Gre za tehniko, ko izgleda, da je dekoracija (v večini primerov fondant/tičino masa) nabrana na torti kot blago. Sama sem zadevo preizkusila z modelirno čokolado, ki ima sama po sebi nekoliko bolj karamelast okus in je zato lepo dopolnila torto.
Premaz torte
Še pred nanosom naborkov je torto potrebno pripraviti na dekoriranje; tokrat sem torto zravnala z ganachem in prvič preizkusila upside down tehniko, torej tehniko ko ganache nanašamo in ravnamo tako, da imamo torto obrnjeno na glavo.
Najprej na vrh torte nanesemo večjo količino ganacha. Tudi če ga je preveč se ni treba bati, ker bomo presežek kasneje odstranili.
Nato ganache nanesemo še na stran torte.
Ko torto vzamemo iz hladilnika, jo ponovno obrnemo, da je pravilno obrnjena in previdno odstranimo peki papir. Če se pod peki papirjem ganache še ni čisto strdil, postavimo torto še za par minut nazaj v hladilnik.
Naborki
Naborke vedno polagamo na torto tako, da vsak naslednji vsaj malo prekriva prejšnjega spodnjega. Tokrat sicer naborkov nisem posebej oblikovala, vendar že večji učinek nabranosti lahko dosežemo, če rob naborka na delu, ki prekriva prejšnjega spodnjega nekoliko prepognemo oz. zavihamo navzdol.
0 komentarji:
Objavite komentar