Glede na poletni čas pa se potem spomnim tistih piškotnih sendvičev, ki jih prodajajo po trgovinah in jih lahko otroci primejo v roko. S tako dobrimi domačimi chocolate chip cookies pa tudi takšni sendviči postanejo še toliko boljši.
Za 40 piškotov potrebujemo:
230 g masla
200 g sladkorja
2 jajci
300 g moke
1 čajna žlička sode bikarbone
večji ščep soli
250 - 300 g temne čokolade
sladoled za ustvarjanje sendvičev
Tokrat sem delala sicer le polovično količino, ker je popolnoma zadoščala za naše sendvične potrebe. Maslo narežemo na kocke, počakamo da se zmehča in ga z ročnim mešalcem premešamo. Nato postopoma dodamo sladkor ter še jajci in mešamo, da vse skupaj penasto naraste. Postopoma nato dodamo še moko s sodo in soljo.
V receptu nisem navedla kakšen sladkor naj bi se uporabil. Piškote ponavadi vedno pečem z belim sladkorjem, vendar je tokrat stanje zadev zahtevalo, da sem uporabila demeraro in je zato mešanica na zgornji fotki nekoliko bolj rjavkasta. Pri peki sta načeloma beli in rjavi sladkor ali celo demerara med seboj zamenljivi, vendar ima vsak svoje določene lastnosti, zato je vprašanje v kakšnem razmerju jih je možno zamenjati. Z ameriškimi recepti je nekoliko lažje saj naj bi vedno uporabili enako prostornino (razmerje 1:1). Torej če vzamemo eno skodelico belega sladkorja, jo je enako možno zamenjati z eno skodelico rjavega sladkorja (s tem da ga moramo malo potlačiti, ker so kristali večji in je zato med njimi nastane več praznega prostora). Pri kilaži sicer ne gre ravno enako, ker je enak volumen enega po kilaži vedno drugačen od volumna drugega, vendar sama ponavadi vedno uporabljam enako razmerje 1:1 in potem po potrebi prilagajam. Načeloma se razlika pozna pri okusu, ker imajo bolj rjavi sladkorji bolj karamelast okus, hkrati pa so sladice pripravljene z rjavim sladkorjem malenkost bolj sočne, ker rjav sladkor nase veže vlago. Demerara je drugače tudi eden tistih sladkorjev, ki je dejansko samo delno predelan in čeprav je po izgledu podoben rjavemu sladkorju, ne gre za isto zadevo. Rjavi sladkor je namreč vseeno samo beli sladkor, ki je pomešan z melaso in je zato bojda le demerara ali kakšen podoben (recimo muscovado), dejansko malo bolj zdrav, ker pri predelavi zadrži več hranilnih snovi.
OK zašla sem s teme, nazaj na recept. Temno čokolado sesekljamo tako, da imamo še vedno sorazmerno velike koščke in jih dodamo masi. Na tej točki je z električnim mešalcem z običajnimi metlicami že težko mešati, tako da rajši zamenjamo na metlice za gnetenje ali pa čokolado zamešamo kar na roko s kuhalnico.
Na peki papir polagamo za oreh velike kupčke, nekje 5 cm narazen, ker se masa med peko razleze. Pečemo 12 minut na 180°C. Ko jih vzamemo iz pečice, bodo še malenkost mehki, ampak se bodo kasneje še nekoliko strdili.
Zadevo lahko zaključimo že tu, ker je potrebno pri nas piškote kar skriti, da jih sploh ostane kaj, da jih lahko spremenim v sendvič. Če pa že ostane kaj, potem nadaljujemo ...
Folijo zgoraj potem stisnemo ali zavežemo, tako da dobimo klobasico sladoleda, ki ga damo nazaj v zmrzovalnik, da se spet popolnoma strdi. Ko je sladoled spet čisto zamrznjen, ga damo iz zmrzovalnika, odstranimo folijo in klobasico narežemo na centimetrske kose. Takšen kos sladoleda vtaknemo med dva piškota in dobimo domačo verzijo sladoledno piškotnega sendviča.
Sendvič lahko naredimo tudi brez ustvarjanja "sladoledne klobase" in damo samo kepico sladoleda med oba piškota, ampak tak sendvič je potem zelo težko jesti, ker mehki sladoled spolzi med plastmi, ko ugrizneš vanj. Če uporabimo raje odrezan kos popolnoma zamrznjenega sladoleda, potem bomo tak sendvič lahko pojedli brez večjega packanja. V ostalih primerih si kar pripravite mokre robčke, sploh za otroke :)
0 komentarji:
Objavite komentar