Angelska torta z limono in pasijonko


Angel food cake je originalni naziv tega nežnega biskvita, tako da prevod angelska torta dejansko ni čisto pravilen, ampak uradnega slovenskega prevoda enostavno nisem še zasledila. Biskvit je popolnoma drugačen od ostalih biskvitov, saj so osnova beljaki in ne vsebuje rumenjakov ali kakršnekoli maščobe. Ker za pripravo biskvita potrebujemo večjo količino beljakov in vseh preostalih rumenjakov ne moremo uporabiti za pripravo preliva, si lahko pomagamo tudi z zamrznjenimi beljaki, ki so nam morda ostali od kdaj prej. Biskvit preverjeno uspe tudi tako.


Za torto (premera 22 cm):

100g moke
240g kristalnega sladkorja
8 beljakov
nastrgana limonina lupina 2 limon
1 žlica limoninega soka
1 čajna žlička vinskega kamna
pol čajne žličke soli


Za dekoracijo in preliv:
5 rumenjakov
200g kristalnega sladkorja
sok 2 limon
nastrgana limonina lupina 1 limone
90 g masla
2 pasijonki
250 ml sladke smetane
1 čajna žička vanilijevega ekstrakta

Beljake stepamo na visoki hitrosti približno minuto, da postanejo malo penasti. Dodamo limonino lupino, limonin sok, vinski kamen in sol in naprej stepamo 2-3 minute, dokler ne začne metlica puščati sledi oz. dokler ne začnejo nastajati mehki vrhovi, ko metlico vzamemo iz mase (angl. soft peaks).


Med mešanjem po žlicah dodamo 160 g sladkorja, tako da dobimo gostejši sneg, ne pa popolnoma trd.


Moko presejemo skupaj s preostankom sladkorja. Originalni recept sicer zahteva "caster sugar" kar je nekoliko bolj fino mlet sladkor kot običajni kristalni sladkor, ampak recept deluje tudi s kristalnim sladkorjem, le kakšne večje kristale, ki ostanejo pri presajanju raje zavržem. Tretjino mešanice dodamo beljakom in nežno vmešamo. Počasi dodamo še drugi dve tretjini in nežno vmešamo, da obdržimo čimveč zraka v beljakih.

Pečico segrejemo na 180° C in rešetko v pečici postavimo na spodnjo tretjino pečice. Potrebujemo pekač za šarklje ali potice, ki se mu po možnosti lahko odstrani obod. Maso prenesemo v NENAMAŠČEN pekač.


Pečemo 30-35 minut ali dokler zobotrebec, s katerim preverimo pečenost, ne pride ven suh. Ko je biskvit pečen, ga takoj obrnemo na glavo in pustimo, da se tako hladi vsaj eno uro.


Nato z nožem previdno ločimo biskvit od oboda. Tale korak rabi nekaj vaje in delikatnosti, sploh če slučajno biskvita ne bi želeli prekriti s kremo.



Med peko in hlajenjem biskvita lahko pripravimo kremo. Rumenjake zmešamo s sladkorjem, limoninim sokom in limonino lupinico v večji posodi. Kuhamo na nizki temperaturi in pogosto mešamo. Kuhamo približno 10-15 minut, toliko da se mešanica začne prijemati hrbta žlice.


 Takrat odstavimo in vmešamo maslo. Nato mešanico pretočimo čez cedilo in pustimo da se ohladi.


Pasijonki prepolovimo in postrgamo vsebino v ohlajeno kremo in dobro premešamo.


Sladko smetano zmešamo z vanilijevim ekstraktom in stepamo, dokler metlica ne pusti vrha v smetani, ko jo odstranimo. Smetana ne potrebuje dodatnega sladkanja, ker nežen vanilijev okus poponoma zadošča, če pa ste vseeno ljubitelj bolj sladkih zadev, potem lahko dodate kakšno žlico sladkorja v prahu.

Smetano razporedimo preko biskvita, preko nje pa polijemo del limonine kreme. Limonine kreme po tem receptu je dovolj, da jo še ostane in si jo lahko vsak doda posebej na kos.


Biskvit je res zelo rahel in nežen, zato zraven paše ne preveč sladek okus smetane. Prevladujoč okus v kremi ima limona, okus pasijonke pa je čuten predvsem čisto na koncu.



 Tak tip torte se večinoma streže s svežimi okusi, recimo s sezonskim jagodičjem. Lahko se tudi prereže na pol, kaj več rezanja pa ne bi ravno dobro prenesel, ker ni dovolj kompakten.

0 komentarji:

Objavite komentar