Dajmo vse rože mami,
dajmo vsa sonca mami,
pesem, ki v nas se drami,
dajmo, zapojmo mami.

Ta Pavčkova je še vedno ravno prava za materinski dan. Pesnik ravno nisem, sonce bom težko zrihtala, ampak rožice ... to bi pa šlo. Seveda tiste sladke!

Tokrat kombinacija hudičevo dobrega čokoladnega biskvita, svežih jagod, vanilijeve kreme in ganacha iz bele čokolade.


Na tale recept sem naletela med enim izmed maratonskih večernih/nočnih brskanj po Pinterest-u. Občasno me ta stran popolnoma zasvoji; najdeš eno dobro idejo, ampak kaj ko je pod njo spet cela plejada novih idej in ko izbereš novo, se zgodba spet ponovi. Še preden se dobro zaveš, si preklikal milijon strani, ura pa je že pošteno čez tisto, ob kateri greš ponavadi spat.

Recept je bil toliko zanimiv, da sem se bila pripravljena celo spopasti z mojim kopnečim znanjem nemščine, sestavine pa so toliko nenavadne, da sem večkrat v spletne slovarje vpisala, kaj za vraga je to Schmand. Večkrat predvsem zato, ker je prvo raziskovanje nakazalo, da gre za kislo smetano, kar se mi je zdelo nekoliko nenavadno za glavno sestavino. Sicer ne vem zakaj, saj skuto ali pa kremni sir pogosto uporabljam pri peki, torej zakaj ne bi še kisle smetane. Izkazalo se je, da je prevod popolnoma pravilen, recept pa neizmerno dober. Mož trdi, da eden izmed najboljših, tako da bo že moralo držati.

Za torto premera 22 cm:

100 g masla
1 jajce
200 g moke
75 g sladkorja
1 vanilin sladkor
1 čajna žlička pecilnega praška (4 g)

pol litra mleka
2 vanilijeva pudinga
150 g sladkorja
ščep soli
600 g kisle smetane
1 velik mandarinin kompot (cca 400 g mandarin)


Iz sestavin za testo zamesimo testo in ga pustimo stati v hladilniku.
Od celotne količine mleka odvzamemo par žlic in vanj zamešamo prašek vanilijevega pudinga. Ostanek mleka zavremo, dodamo sladkor in sol ter zakuhamo puding. Pustimo, da se ohladi na sobno temperaturo in vmes večkrat premešamo, da se ne naredi skorjica.
Ko je puding ohlajen, mu dodamo kislo smetano in dobro premešamo.
Na koncu na roko vmešamo odcejene mandarine.
Testo vzamemo iz hladilnika in ga na pomokani površini razvaljamo ter obložimo pekač s snemljivim obročem ter dodamo kremo.

Pečemo na 180° C 60 minut.

Spet sem se lotila enega recepta iz mamine zakladnice, ravno prav za vikend oblačno popoldne, da se malo pocrkljamo s sladkim.

Za 16 zvitkov:
600 g bele moke
ščep soli
kocka kvasa
250 - 300 ml mleka
50 g masla
50 g rjavega sladkorja
2 rumenjaka

150 g rjavega sladkorja
200 g masla
1 vanilin sladkor
cimet


Na sredino mleka in soli razdrobimo kvas.
Mleko segrejemo, da je nekje mlačno ali toplo, toliko da lahko v njem stopimo sladkor in maslo in dodamo rumenjaka.
Mešanico prelijemo preko kvasa in pustimo, da se malo raztopi. Gnetemo 5 minut in pustimo vzhajati, da naraste na dvojno količino (cca 45 minut).

Vmes zmešamo zmehčano maslo, sladkor in vanilin sladkor. 
Ko je testo vzhajano, ga razvaljamo (nekje na širino 60 cm) in namažemo z masleno mešanico. 
Če hočemo imeti cimetove zvitke, potem čez posujemo cimet po okusu. Jaz sem se tokrat odločila za pol-pol varianto. Lahko bi pa uporabili, kar si izmislimo, recimo čokolado v prahu, pehtran, še več vanilije, limonino/pomarančno lupinico, ...
Zvijemo v rolado in narežemo na kose debele približno 4 cm. 
Zložimo v pekač in pustimo vzhajati 30 minut. Moj pekač je bil širine 20 x 20 cm in je bilo vse skupaj malo natlačeno in v tem primeru bodo zvitki med peko skoraj malo preveč vzkipeli v višino.
 Boljša opcija je malo večji pekač, tako da zvitke lahko razporedimo malo narazen, ker bodo v teh 30 minutah in med peko še malo narasli, samo da bodo tako lahko narasli še malo v širino, ne samo v višino. Pečemo na 175° C 40-50 minut.





Ko brskam za recepti, me ponavadi zamikajo recepti, ki so:
- izredno preprosti (firbec ali je kaj tako preprostega lahko dobro),
- izredno zapleteni (firbec a mi bo uspelo) ali
- malo ekscentrični pri kombiniranju sestavin (samo enostavno firbec).

Tale je eden izmed slednjih, ki me je zamikal ob prebiranju še enega bloga. Sicer gre spet za ameriški recept in po izkušnjah je pri teh zadevah izgled boljši od dejanskega okusa, ampak z nekaj "poslovenjenja" nastane zelo zanimiva kombinacija, ki jo bom sigurno še kdaj ponovila.


Za torto premera 16 - 20 cm:

Biskvit
220 g moke
10 g pecilnega praška (1 1/2 tsp)
4 g sode bikarbone (1/2 tsp)
5 g soli (1/2 tsp)
120 ml olja
100 g belega sladkorja
100 g rjavega sladkorja
2 jajci
1 strok vanilije
120 g kisle smetane
150 g razkoščičenega, olupljenega in na koščke narezanega jabolka (nekako 1 večje jabolko)

Nadev
110 g masla
340 g kozjega sira
25 g sladkorja v prahu (nekako 1 velika zvrhana jedilna žlica)
1 strok vanilije

1 jabolko
1 žlica masla
1 žlica rjavega sladkorja
pol deci belega vina

Cimetova karamela
120 ml smetane
1 g cimeta (1/4 tsp)
150 g belega sladkorja
30 ml vode (2 tbsp)
20 g koruznega sirupa
15 g masla
ščep soli

BISKVIT
Suhe sestavine združimo v eni skledi. V drugi zmešamo olje in sladkor. Dodamo jajca in vanilijo in nekaj časa mešamo. Dodamo kislo smetano in nastavimo da mešalnik počasi meša.
Vmes počasi dodajamo suhe sestavine.
Ko je vse zmešano, na roko vmešamo še koščke jabolk. 
Pečico segrejemo na 175° C. Če hočemo lahko pečemo v eni rundi, ampak bo v tem primeru čas peke, kar čez uro, na sredi peke pa bo potrebno biskvit pokriti s folijo, da se ne zapeče preveč (stranice bodo vseeno nekoliko bolj rjave). Ali je že pečeno preverjamo z zobotrebcem. Druga opcija je, da pečemo v treh rundah oz. v treh pekačih, vsako plast posebej. Čas peke bo v tem primeru krajši, nekje 20-30 minut/rundo.

 Pustimo da se popolnoma ohladi.

KREMA
Zmehčano maslo z mešalcem premešamo in dodamo kozji sir (nujno tudi sobne temperature, saj se bo maslo drugače ponovno strdilo in bodo ostali koščki). Zaradi kozjega sira, se mi je recept zdel nekoliko poseben, uporabi pa se dejansko lahko tudi kakšen drug sir, naprimer Philadelphia ali ABC.
Dodamo še vanilijo in sladkor v prahu po okusu (v mojem primeru samo 25 g; kam Američani spravijo 300 g iz original recepta mi še vedno ni jasno). Spravimo v hladilnik.

KARAMELA
Smetano in cimet v zmešamo v posodici. Sladkor, vodo in koruzni sirup zmešamo v manjšem loncu in pustimo vreti brez mešanja, da je sladkor rjave barve. 
Nekako naj bi dosegla jantarjev odtenek, za bolj znanstvene pa temperaturo 170-175° C. Paziti je potrebno, da se ne zažge, tako da ni bilo časa za slikanje odtenkov. Dejansko je potrebno kuhati do malo svetlejšega odtenka kot spodaj, ker je spodnji mešanici že dodan cimet in je zaradi tega temnejša. Odstranimo iz ognja in previdno vmešamo smetano (ne glede na previdnost, je efekt vseeno zelo pompozen, zato previdno). Vmešamo maslo in sol in kuhamo še par minut. Če so se pri vlivanju smetane naredili trdi koščki, se bodo sedaj ponovno stopili, le premešati je potrebno dovolj dobro.
Prelijemo v posodo ali na krožnik in pustimo, da se v hladilniku ohladi in zgosti do želene gostote. Še vedno želimo, da jo lahko prelijemo prek torte, tako da mora še vedno steči iz žlice.

DUŠENA JABOLKA
Jabolko olupimo, razkoščičimo in narežemo na tanjše krhlje. 
V ponvi stopimo maslo in dodamo sladkor. Dodamo še jabolčne krhlje in dobro premešamo ter zalijemo z vinom. 
Kuhamo na nizkem ognju 5 minut, da se jabolka zmehčajo.

SESTAVA
Biskvit narežemo na tri plasti. Prvo plast s čopičem namočimo z ostankom soka od jabolk, naložimo polovico jabolk in tretjino kreme.
Ponovimo še z drugo plastjo in tretjo, na katero damo samo kremo. Malo kreme prihranimo za zunanjost, ki jo zravnamo z gladilko.
Karamelo nadevamo v vrečko za dekoriranje, odrežemo konec vrečke in karamelo nabrizgamo enakomerno okoli roba torte.
Ker sem se odločila, da karamele ne more biti preveč (kar je bilo čisto pravilno, cimetova karamela paše super k jabolkom) sem se še malo poigrala z dekoracijo. Karamele je drugače preveč za dekoriranje, tako da sem polovico spravila v zamrzovalnik za drugič. Če bi jo radi imeli samo za ta recept, potem jo raje naredite polovično količino.